SCHOOL STAFF

HEAD OF DEPARTMENT


LAKHWINDER MEHTA

OFFICIATING PRINCIPAL

M.Com, B.Ed.


Anupam Mahajan

PGT Co-ordinator (V-VII)

M.A. (English) , M.Ed.


Pooja Kaura

PRT Co ordinator (K.G. Wing)

B.A., Diploma in Fashion Designing, NTT

Team Member


ANITA VIJ

PGT (H.O.D)

M.A. (English) , B.Ed.


Amandeep Kaur

PGT

M.A. (English) , B.Ed.


Rohini Kapoor

TGT

M.A. (English) , B.Ed., DMLT


Ratna Sharma

TGT

M.A. (English) , B.Ed.


Nimmi Sahni

TGT

M.A. (English) , B.Ed.


Geetika Dhir

TGT

M.A. (English) ,MBA, LLB, B.Ed.


Rajinder Singh

PGT Co-ordinator (XI-XII) HOD (Chemistry)

M.Sc. (Chem.) , B.Ed.


Sonal Sharma

PGT HOD(Science) VI to VIII

M.Sc. (Chemistry), B.Ed.


Rakesh Patial

PGT

M.Sc. Physics, B. Ed


Sarabjit Singh

TGT

PHD, M.Sc., B. Ed


Vijay Kumar Verma

PGT HOD (VI-XII)

M.Sc. (Maths), B.Ed.


Rishu Dhir

PGT

M.Sc. (Maths), B.Ed.


Sukhwinder Singh

TGT

M.Com. B.Ed.


Manjit Kaur

TGT

M.Sc. (Hons.) Physics, B.Ed.


Monita Opal

TGT HOD Biology (IX-XII)

M.Sc. (Microbiology), B.Ed.


Karan Bhalla

TGT

M.Sc.(Zoology), B.Ed


Jagmeet Kaur

PGT HOD (Business Studies)

M.Com. , B.Ed.


Harinder Kaur

PGT Co ordinator VIII-X HOD (Economics)

M.A. (Economics), M.Phil., B.Ed.


Indu Singha

PGT HOD (Geography)

M.A( Geography & History) M.Ed.


Meeta Handa

PGT HOD (Political Science, History), Social Science VI-X

M.A., B.Ed.


Harinderjit Kaur

TGT

B.A., B.Ed.


Manvir

TGT

M.A. ( Eco) , B.Ed.


Rakesh Kumari

TGT

M.A.(English, Eco.),B.Ed.


Neeru Panwar

TGT

M.A. (Pol. Science, English) B.Ed.


Seema Chadha

PGT Co ordinator I-IV

M.A ( Sanskrit, Hindi), B.Ed.


Babita

TGT HOD (Hindi)

M.A. (Hindi), B.Ed.


Pallavi Tomer

TGT

M.A (Sanskrit), B.Ed.


Sushma Sharma

TGT

B.A, B.Ed.


Rajeshri

TGT HOD (Punjabi & Divinity)

M.A.(Punjabi), B.Ed.


Neelam Rani

PGT

M.A.(Punjabi), B.Ed.


Manjit Kaur

TGT

M.A.(Punjabi), B.Ed.


Ramandeep Kaur

TGT HOD (Computer Science) I-X

M.Sc. (Computer Sc.) , B.Ed.


Rahul Pabbi

TGT

B.Sc. (Computer Sc.)


Manpreet Lamba

TGT

B.Tech (CSE)


Parvinder Kaur

PGT HOD (Music)

M.A.(Music inst.),B.Ed,UGC


Kuldipak

Tabla Player

B.A ( Music- Tabla)


Archana Verma

PGT HOD (Fine Arts)

M.A (Fine Arts), B.Ed.


Naveen Kumar

PGT

M.A. (Fine Arts)


Gurpreet Kaur

PGT HOD (Dance)

M.A. (Dance- Kathak)


Jyoti

Dance Teacher

M.A. (Dance- Kathak)


Ravinder Kaur

PGT HOD (Home Science)

M.Sc. (Home Sc.) B.Ed.


Sanjay Bhat

PGT HOD (Physical Education)

M. P.Ed


Rupinder Kaur

PGT

M. P.Ed., M.Phil


Sarika Mahajan

PRT

M.Sc. (Chemistry), B.Ed.


Kanwalpreet Kaur

PRT

B.Sc. (Home Sc.) B.Ed.


Kuldeep Kaur

PRT

M.Sc. (Zoology), B.Ed.


Shaveta Malhotra

PRT

M.Sc. (Maths), B.Ed.


Lakhwinder Singh

Band Master

Matric


Sawinder Singh Negi

B.P.Ed

PTI


Ashwani Kumar

Karate Coach

XII


Poonam Kumari

PRT

M.Sc.(Applied Physics), B.Ed.


Tarunjeet Kaur

PRT

M.Com., B.Ed. DIT


Sarjit Kaur

PRT

M.A.(English), B.Ed.,DAE,DCA


Rita Walia

PRT

M.Sc. (Botany), B.Ed.


Poonam Kanwar

PRT

M.Sc.(Economics) M.Ed. B.Lib.


Shikha

PRT

M.Sc (Maths) , B.Ed


Inderpreet Kaur Dhaliwal

PRT

M.A. (English ), B.Ed.


Hardeep Kaur

PRT

M.A. ( History), B.Ed.


Sandeep Kaur

PRT

M.A.(Punjabi) , B.Ed.


Manmeet Kaur

PRT

M.A. (English ), B.Ed.


Hardeep Kaur Thind

KG Teacher

M.A. (English ), B.Ed.


Suman Salhotra

KG Teacher

M.A. (Hindi ), B.Ed.


Rosy Bhalla

KG Teacher

M.A. (Pol.Sci ), B.Ed.


Kanwalpreet Kaur

KG Teacher

M.A.(Economics), NTT,B.Ed.


Anupam

KG Teacher

B.A., NTT


Amandeep Kaur

KG Teacher

M.A. (English ), B.Ed.


Vibha Sethi

KG Teacher

M.A. (English ), B.Ed.


Balbinder Kaur

KG Teacher

M.A.(Psychology) NTT, MCA


Gagandeep Kaur Walia

KG Teacher

M.A. (English ), B.Ed.


Gulreet Kaur Randhawa

KG Teacher

M.Com, NTT


Parminder Singh

B.COM.

Office Superintendent


Amarjit Singh

Librarian

M.COM, M.LIB, MCA


Lakshay Kumar

Accountant

B.COM, CA-IPCC


Nitin Malhotra

Clerk

B.COM


Neetu Sharma

Receptionist

M.A. (Hindi), B.ED.


Bhikhampreet Singh

Data Entry Operator

B.COM. , MCA


Talwinder Singh

Data Entry Opr.

XII , 1 Year Comp. Diploma


Sat Pal

Clerk

B.A. Electronic Lab. Tech.


Ashwani Kumar

Plumber

VIII


Ravi Kumar

Store Keeper II

XII


Seema

Nurse

GNM


Sonia

Clerk

MBA


Arun Sharma

Office Assistant

Diploma In Mech. Engg. , 1 Year Diploma In Auto Mobile


Sukhdev Singh

Senior Supervisor

B.A.


Hardyal Kumar

Electrician

Matric